Editor’s Pick | food | education | Save time
The grade is a busy time for both students and parents. With the 2025-2026 academic year underway, we have looked back on how families like you can save time and get the most value on your budget. We came up with an exciting answer – a subscription service.
There are a huge variety of subscriptions available these days, and they could become such a useful tool. Whether you don’t have to worry when shopping online or need fulfilling activities in your hands so that your child can learn from home, there are subscriptions that can meet your needs. Subscriptions also tend to provide great value to consumers, so signing up for some of your favorites is a great way to grow your hard-earned dollars. From meal kits to learning tools and more, organize the one-stop shops in this guide and consider a one-stop shop to help you run your home smoothly throughout the school year. Read the subscriptions your family loves.
Best subscription for your family this year
– Editor’s Picks –
Wall Street Journal
Digital subscriptions to the Wall Street Journal are a great idea for the whole family, especially if you have an older K-12 or college student at home. Parents can maintain information during busy days, allowing children to learn how to keep up with what’s going on around them. Plus, this gives your kids a reliable news source. This can be useful for some projects and reports. It may enrich your conversation as your family at the dinner table! Sign up now and get a one-year subscription to WSJ Digital for just $2 a week. This is what helps you keep all your favorite devices up to date with ease.
Price: Starting from $2 a week
learn more
T-Mobile

Technology has recently played a major role in the way children continue to learn to connect with their peers, especially when it comes to high school and college students. T-Mobile allows students to join classes using modern devices. Currently, until September 4th, you can get your iPhone 16 with T-Mobile and don’t need to trade in. T-Mobile can also pay a single line up to $800 from your current phone via a virtual prepaid mastercard when creating a switch. See if switching to T-Mobile will help you and your whole family stay better connected throughout the school year.
price: Prices vary
learn more
Food subscription
hellofresh

Preparing meals can be difficult to keep up during all the hurdles of the school year. Save time, energy and brain power when subscribing to Hello Fresh. Customization options allow you to choose the number of people you need to feed, the number of meals per week, and special diets and nutritional requirements that suit your family’s needs. The ingredients are ready to be prepared with simple instructions, so if you feel overwhelmed or thinned it is perfect for reducing your mental stress. Plus, the food is healthy and tasty!
price: Plans per $50
Prosperity Market

Grocery shopping with children can be stressful. Even if they have time to hit the shop alone while they are in class, it is difficult to find a food that everyone likes with healthy ingredients that they don’t need to worry about. Thrive Market offers healthier alternatives to some of the most popular snacks on the market. Your child will love the taste and you will love the materials and convenience of this service. Sign up now and have a stock full of healthy snacks, and you don’t need to stress out when stuffing lunches or preparing after-school snacks.
price: Starts at $12 a month or $60 a year
Universal Yam

Many of us cannot travel as much as we would like, especially when schools are being held. If you want to enjoy a new family experience and welcome an exciting new culture into your home, take a taste of your trip when you subscribe to Universal’s Yam. These snack boxes feature delicious snacks from countries around the world, including Indonesia, Korea, Greece, Germany and more. This is a great way to encourage your child to become interested in other cultures and parts of the world. We will also introduce things adults are constantly learning.
price: Starting the box about $29/box
Educational Subscription
Kiwiko

We know that many parents are trying to reduce screening times for their children at home and want to have fun, educational activities options instead. Kiwico offers wooden frames for children of all ages with all kinds of activities related to subjects such as science, art, geography, engineering and more. The project is very practical and is perfect for helping children discover areas of interest at a younger age. Discover, learn and play everything as a family.
price: Starting at $24 a month
National Geographic

If you have kids who are obsessed with animals, love to read, or both, you need to get a subscription to National Geographic Kids Magazine. Each magazine is full of animal facts, scientific discoveries, brain teasers and more. This is a great tool to support your love for learning! There is a small kids magazine aimed at children aged 3-5 and kids magazines between 6 and 8 years old. Subscribe now and watch your child get excited with every new issue arriving!
price: Starting at $34 a year
Highlights

There is a reason why you often find highlight magazines in the waiting room of many pediatricians and children’s dentists. They are made for such a wide variety of ages (0-7+) and have a huge number of educational benefits. Plus, kids love them! Each magazine features puzzles and activities that encourage children to become creative using their powerful brains and imagination. Once you start a subscription, you will find your child gets even more excited when it’s time to read.
price: Starting at $24 a year
Bookroo

Beyond magazines, there are easy ways to get new books into your home, so you can get all the practice you need when your little ones learn to read and work to improve your reading level. Bookroo is a book club for kids that has a subscription box that sends monthly age-appropriate books to your home, so it can help you develop a lifelong love for reading. Your child’s teacher will also certainly appreciate that they have gotten a lot of reading practice at home, and you can be pleased with providing a stable flow of new books that will interest you and intriguing you.
price: From $19.95/box
Time-saving subscription
Stitch Fix Kids

We obviously love shopping at retail stores here, but we understand that it’s not everyone’s tea. Some categories are more difficult to keep up with than others. If sudden growth makes it difficult to keep your child’s closet up to date, we have the brand you need in your life: Stitch Fix Kids. When choosing clothes shopping with Stitch Fix, you can save time, set a budget, always know what you pay, customize it for your child’s style and help them learn what they like to wear. Check it out, and if you love it for your kids, you might want to start a Stitch Fix for yourself!
price: Children’s clothes starting from $12 each
Ready for celebration

Every time life gets busy it feels like the moon is beginning to fly. If time is fleeting and you’re constantly feeling that you can’t absorb the various events and holidays, I think joining a Ready Festive will help you slow down and enjoy the present. This festive holiday decoration subscription simplifies the refresh process of seasonal homes, so you won’t miss out on seasonal fun. Enjoy celebrating more time and creating memories while curating cohesive decorations with experts. The best part is to keep your budget rather than keeping it (which is also a sin) because this gives you a choice of price.
price: Boxes starting from $69
Postkey subscriptions to level up the academic year first appeared on Retailmenot’s Real Deal.
Source: The Real Deal by RetailMeNot – www.retailmenot.com
